Pissat väärässä paikassa -kampanja

Eläinsuojeluyhdistysten Kummit ry toteutti vuonna 2011 yhteistyössä eläinlääkäri Tuija Salmisen kanssa kissojen virtsatievaivoista kertovan esitteen. Esitteessä kerrotaan lyhyesti kissojen yleisimmistä virtsatiesairauksista sekä stressitekijöistä, jotka voivat aiheuttaa vääriin paikkoihin pissailua. Esitteessä annetaan myös vinkkejä, joilla kissan stressiä voidaan mahdollisesti lievittää.

Esitettä kampanjoitiin mm. Facebookissa ja yhdistyksen nettisivuilla, ja se sai erittäin hyvän vastaanoton. Facebook-kampanjasivuille liittyi 328 jäsentä ja siellä syntyi aitoa keskustelua, kun kissanomistajat vaihtoivat kissojen virtsatievaivoihin liittyviä kokemuksiaan. Yhdistyksen nettisivuilta esite oli ladattu tammikuun 2012 loppuun mennessä peräti 1079 kertaa.

Yhdistys jakaa esitettä erilaisissa tapahtumissa myös vuonna 2012, ja lisäksi esite on ladattavissa nettisivuiltamme. Linkki esitteeseen.